Bestyrelsens  emailadresse:
bestyrelsen@astronomisk.dk

Bestyrelsen

Lars Occhionero

2720 Vanløse
2624 2868
lars@occhionero.dk

Formand

Kontaktperson for arkiv og astronomisk historie

Lars Occhionero
Lars Occhionero

 

Johan Fynbo

Dark Cosmology Centre
2100 København Ø
2875 5983
jfynbo@nbi.ku.dk

Næstformand

Kontaktperson for foredragsrækkerne

Johan Fynbo
Johan Fynbo

 

Peter Stub Jørgensen

2920 Charlottenlund
2066 6375
kasserer@astronomisk.dk

Kasserer

Kontaktperson for Instrumentudvalget

Peter Stub Jørgensen

 

Christina Toldbo

København
christina.toldbo@astronomisk.dk
2855 0468

Pressekontakt

Christina Toldbo
Christina Toldbo

 

Ole Berg

København
o.berg.nielsen@gmail.com

Kontakt for astrofotografi og hjælp til instrumenter

Ole Berg Nielsen

 

Mads Fredslund Andersen

Århus
madsfa@phys.au.dk

Mads Fredslund Andersen

 

Suppleanter

Jophiel Nyman Wiis

2200 København
jophiel@gmail.com

Jophiel Nyman Wiis
Jophiel Nyman Wiis

 

 

Bertil Dorch

SDU

bfd@bib.sdu.dk 

Bertil Dorch

 

________________

Kosmosklubben

Julie Søgaard

2605 Brøndby
4038 0363
js@astronomisk.dk

Kontaktperson for kosmosklubben

 

Julie Søgaard
Julie Søgaard

 

Wieth-Knudsen Observatoriet (WKO)

Michael Quaade

3220 Tisvildeleje
4032 3553
mq@astronomisk.dk

Kontakt for Kikkertvejledning og Wieth-Knudsen Observatoriet

Michael Quaade

 

 

Astroforum

Torben Taustrup

8541 Skødstrup
6126 4013
ttau@tocobs.org

Vedligeholder Astro-forum

Torben Taustrup

 

______________

Revisorer


Steen Lærke
Jette Cyron

Revisorsuppleanter
Karsten Klindt-Jensen